Laatste update zondag, 19 maart 2023
maandag, 6 januari 2020 Vliegbasis
Sinds 27 november vliegt de F-35 vanaf vliegbasis Leeuwarden. Voor de omwonenden weer een spannend moment. Hoe hard zal het geluid zijn? De belevingsvlucht in 2016 heeft wel meer duidelijkheid gegeven, maar hoe is het bij het reguliere oefenen? Of is daar nu ook nog niet alles over te zeggen, omdat de F-35 in het begin vast niet voluit en met volle bewapening zal vliegen? Of hebben de piloten, nu drie jaar later, slimmere starts en landingen ontwikkeld waardoor het geluid wat gereduceerd wordt? Echte duidelijkheid zal pas over langere termijn te geven zijn. Ook over de vliegroutes van de F-35. Toch leert het permanent geluidsmeetnet (PGMN) ons nu ook al het nodige.
Kijk daarom ook geregeld op: https://lwr.flighttracking.casper.aero/
Een vandaag kwam eind december naar Marsum en Jelsum om de landing en de start van de F-35 en de F-16’s mee te maken. In bijgaande link is de radiouitzending terug te luisteren. Ook is een filmpje te zien van een landende F-35.
Enkele highlights van het vliegen na 27 november tot einde jaar:
Kortom: De F-35 blijkt bij landingen in praktijk veel luider dan de F-16. Defensie staat voor de uitdaging om binnen de beschikbare geluidsruimte te blijven. Dat zullen ze zoals meerdere keren is toegezegd gaan doen. Door betere simulatoren hoeft er veel minder gevlogen te worden met de F-35 zelf. Circuitlandingen kunnen mogelijk beperkt worden. De vliegroutes van de F-35 kunnen bij de start misschien nog iets verbeterd worden. Er kan meer in het buitenland gevolgen worden en wellicht kan de software van de toestellen nog iets worden aangepast. Maar of dat al met al voldoende zal zijn? De tijd en het geluidsmeetnet zullen het ons leren.
Gerard Veldman uit Koarnjum
Geert Verf uit Marsum
10-03-2023 Prikbord
20-02-2023 Dorpsbelang, Prikbord
20-02-2023 Dorpsbelang, Prikbord
18-02-2023 Dorpsbelang
02-03-2023 Kerknieuws
02-02-2023 Kerknieuws
05-01-2023 Kerknieuws